24.000 Yıllık Sıcaklık Verileri Eşi görülmemiş Mevcut Küresel Isınmanın Ne Kadar Olduğunu Gösteriyor

Geçmiş iklim değişikliğini haritalamak için dünyanın dört bir yanından yüzlerce sıcaklık kaydını toplayan yeni bir araştırmaya göre, dünya son 24.000 yılda görülen hiçbir şeye benzemeyen “olağanüstü” bir hızla ısınıyor .

Son buzul çağının zirvesine kadar uzanan deniz tortullarından geçmiş sıcaklıkları yeniden yapılandıran çalışma, insanların Dünya’nın ikliminde daha önce jeolojik kayıtlarda hiç tespit edilmemiş bir değişikliğe neden olduğunu bir kez daha pekiştiriyor.

Arizona Üniversitesi’nden paleoklimatolog Jessica Tierney, “Bu yeniden yapılanma, mevcut sıcaklıkların 24.000 yılda eşi görülmemiş olduğunu ve insan kaynaklı küresel ısınmanın hızının aynı zamanda gördüğümüz her şeyden daha hızlı olduğunu gösteriyor” diyor . ve çalışmanın ortak yazarı.

Bulgular, BM’nin Ağustos ayında yayınlanan Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) en son raporunun altını çiziyor ve bu raporda, fosil yakıtların yakılmasının gezegeni son 2000 yılda görülmemiş bir oranda ısıttığı ve böylece Dünya’nın iklimi üzerindeki insan etkisinin daha az olduğu sonucuna varıldı. basitçe “kesin”.

 Yeni makalenin baş yazarı, aynı zamanda Arizona Üniversitesi’nden iklim bilimcisi Matthew Osman, “Bugün normal olarak kabul edebileceğimiz sınırların çok dışında olmamız alarm için bir neden” diye ekliyor .

Bu yeni çalışmada, Tierney, Osman ve meslektaşları, her biri en az 4.000 yıl öncesine dayanan ve birlikte son 24.000 yıla yayılan 539 paleoiklim kaydını analiz ettiler – son buzul çağının zirvesinden (diğer bir deyişle Son Buzul Maksimumu ) uçsuz bucaksız buzların ortaya çıktığı zaman. levhalar bugüne kadar Kuzey Yarımküre’nin çoğunu kapladı.

Araştırmacılar, dünyanın dört bir yanındaki kıyı şeritlerinden ve deniz tabanlarından örneklenen deniz çökellerindeki jeokimyasal imzalara bakarak, tarihsel sıcaklıklar çıkardılar ve giderek daha karmaşık hale gelen ancak yine de veri girdilerine bağlı olan iklim modeli simülasyonlarını güncellemek için bu sözde vekil verilerini kullandılar .

Binlerce yıl boyunca küresel sıcaklıkları yeniden yapılandırmaya yönelik geçmişteki girişimler, ya bölgesel değişkenliği bilemek için çok dar zaman pencerelerine odaklandı ya da Dünya’nın ikliminin zaman içinde nasıl değiştiğine dair büyük bir resim elde etmek için dünya genelindeki ortalama sıcaklık değişimlerini inceledi.

Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden Shaun Marcott ve Boston College’dan Jeremy Shakun, “Bu [yeni] hibrit yaklaşımın yararı, proxy verilerinin modeli gerçeğe yaklaştırması ve modelin hiçbir verinin bulunmadığı boşlukları doldurmasıdır.” , çalışma hakkında bir yorumda açıklayın .

Çalışma, daha önce benzerlerini gördüğümüz küresel sıcaklığı gösteren grafiklerde , son 150 yıldaki keskin sıcaklık artışlarının, önceki kademeli ısınmadan ani bir sapma olduğunu gösteriyor.

Marcott ve Shakun, sonuçların “modern ısınmanın son 10.000 yılınkiyle karşılaştırıldığında olağanüstü olduğunu ima ettiğini” ekliyor .

Fig2 5xStretchSon buzul çağından bu yana küresel ortalama yüzey sıcaklığı (Osman et al.)

Buz tabakaları çekildiler ve sera gazları, son 24.000 yıl içinde yeryüzünde daha “iklim değişikliğinin tam görünümünü” sağlanan yükseldi olarak 200 yıllık aralıklarla dünya çapındaki küresel sıcaklık değişimleri haritalama Dahası, çalışma yazarlar yazma .

Analizlerinin, yükselen sera gazı seviyelerinin ve devasa buz tabakalarının geri çekilmesinin, son buzul çağından bu yana iklim değişikliğinin iki ana itici gücü olduğunu bulması şaşırtıcı olmamalı, ancak küresel sıcaklık değişimi haritaları yeni bir şey ekliyor. 

Osman, “Onlarla birlikte, herkesin Dünya genelinde sıcaklıkların nasıl değiştiğini çok kişisel bir düzeyde keşfetmesi mümkün” diyor . Aşağıda görebileceğiniz gibi, mavinin tonu ne kadar koyu olursa, sıcaklık bugüne göre o kadar soğuk olur.

küçük resim dSAT NAtlantik kopyası 024.000 yıllık küresel yüzey sıcaklıklarının haritaları (Osman ve ark. 2021).

Osman, “Benim için, bugün tam olarak oturduğum veya büyüdüğüm yerdeki 24.000 yıllık sıcaklık evrimini görselleştirebilmek, iklim değişikliğinin bugün ne kadar şiddetli olduğuna dair bir fikir edinmeme gerçekten yardımcı oldu”  diyor .

Ne yazık ki, iklim değişikliğinin etkilerini halihazırda hisseden Pasifik Adalıları, neyin tehlikede olduğunu veya anavatanlarının nasıl değiştiğini anlamak için böyle haritalara ihtiyaç duymazlar.

Çalışmanın dikkate değer bazı teknik sınırlamaları da vardır. Sadece bir iklim modeli kullanıldı, bu ideal olmayan ve hiçbir karasal veri dahil edilmedi, sadece deniz kayıtları dahil edildi – bu konuda Orta Pasifik, Hint ve Güney okyanuslarından çok az veri kaynaklı.

Bununla birlikte, yeni çalışma, daha küçük miktarlardaki verilerden üretilen küresel sıcaklık değişimine ilişkin önceki tahminleri destekliyor – zaman içinde, dünya genelinde ve her iki yarım küredeki küresel ısınma kalıpları, Marcott ve Shakun yazıyor .

Ekip şimdi yaklaşımlarını bugünden daha sıcak olan eski iklimlere uygulamak istiyor, diyor Tierney , “çünkü bu zamanlar esasen sera gazı emisyonları arttıkça geleceğimize açılan pencerelerdir.”

Ancak iklim bilimcilerinin vurgulamaya devam ettiği gibi , gelecekteki iklim bitmiş bir anlaşma değil. Karbon emisyonlarını azaltma ve iklim değişikliğinin en kötü etkilerini önleme çabalarımızda bir dereceye kadar ısınmanın her parçası önemlidir.

“Gelecekte iklim biz deneyimi şimdi bizim kararlara bağlıdır” climatologist Valérie Masson-Delmotte anlattı Doğa Ağustos ayında altıncı IPCC raporu tesliminden sonra. 

Kaybedecek zaman yok.

Çalışma Nature’da yayınlandı .

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*