Kapat
Haberler 27 views 0

COVID-19 Aşısı Olma Sırasının Size Geldiğini Nasıl Anlayacaksınız

Birleşik Krallık’ta ilk COVID-19 aşıları uygulanırken, uzmanlar ABD’nin önümüzdeki birkaç gün içinde yeni aşıları onaylayabileceğini düşünüyor ve pandeminin sonu nihayet yaklaşıyor. Doğal olarak, insanlar zaten her şey bittikten sonra yapabilecekleri şeyleri hayal ediyorlar – muhtemelen, normal ritimlerimizi tekrar güvenli hale getirmek için yeterli nüfus aşılandıktan sonra. Ancak halkın aşıya erişmesi yine de aylar sürecek.

Uzmanlar, şu ana kadar ABD’de yıl sonuna kadar 35 ila 40 milyon doz Pfizer ve Moderna aşılarının bulunacağını tahmin ediyorlar , çünkü aşı iki doz gerektirdiği için 17,5 ila 20 milyon insanı aşılayacaktır. Bu, ülke nüfusunun onda birinden az, yani diğer yüzde 90’ın sırasını beklemesi gerekecek. Ama nasıl, tam olarak, bunu bilecek senin dönüş? Bu ayrıntılar hala ütüleniyor ve halk sağlığı görevlilerinin iletişim kurması ve uygulaması için bir başka zorluk olacak.

Bilinmesi gereken en önemli şey, aşının aşamalı olarak seçilen insan gruplarına salınacağıdır. Geçen hafta, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin Bağışıklama Uygulamaları Danışma Komitesi , ABD’deki ilk dozların – aşama 1a olarak adlandırılır – sağlık çalışanlarına ve orantısız olarak muhtemel iki grup olan birinci basamak sağlık kuruluşlarında yaşayan kişilere dağıtılmasını resmen tavsiye etti. koronavirüse maruz kalmak. Aşama 1b, temel çalışanları içerir ve 1c, 65 yaşın üzerindeki yetişkinleri ve altta yatan sağlık koşullarına sahip kişileri kapsar.

Aşama 1a’da dağıtılan aşıların öncelikli gruplara ulaşmasını sağlamak nispeten kolay olacaktır. Bu dozlar, büyük akademik araştırma merkezlerine veya sağlık çalışanlarının halihazırda işlerini yaptığı tıbbi kliniklere verilecek, depolanacak ve dağıtılacak, böylece sağlayıcılar aşı alan kişilerin gerçekten uygun olup olmadığını oldukça kolay bir şekilde doğrulayabilirler. Oradan, aşıların nasıl ilerleyeceği henüz belli değil, ancak nihayetinde, ayrıntılara karar vermek eyaletlere veya bölgelere kalacaktır. Şimdiye kadar planları, uygun gruplar için ayrıntılı tanımları veya bu uygunluğun nasıl iletileceğini içermiyor, bunun yerine (haklı olarak) eyalet kaynaklarını seferber etmeye ve aşının taşınması, depolanması ve uygulanmasının lojistiğini keşfetmeye odaklandı. GöreKaiser Aile Vakfı tarafından yapılan bir analizde , potansiyel aşı sağlayıcılarının sayısı veya eyalet aşılama veritabanlarından verileri raporlama yetenekleri gibi bilgi planlarının sağladığı çok fazla değişkenlik var. Eyaletler, aşılar için sıradaki grupların hangileri olacağını belirleme planlarını güncellerse, bu politikaların da büyük ölçüde değişiklik göstermesi mümkündür. Örneğin, kim temel bir işçi sayılır? Hangi temel sağlık koşulları insanları aşı almaya hak kazanır?

Bu sorular muhtemelen karar verilecek eyalet ve bölgelere de düşecektir. “Ya bu gruplara girenlerin 51’den fazla tanımına sahipsek?” Kaiser Aile Vakfı’nın kıdemli başkan yardımcısı ve örgütün Küresel Sağlık ve HIV Politikası direktörü Jen Kates’e soruyor. “Bu, ülke genelinde eşitlik yaratmıyor.” Eyalete özgü diğer kararlar, aşıya erişimde eşitliği daha da etkileyebilir; Johns Hopkins Center’da kıdemli bir bilim insanı olan Amesh Adalja, aşının ilçelerine ve bölgelerine nasıl dağıtılacağına karar vermek her eyalete bağlı olduğundan, bazı bölgelerde daha fazla doz bulunabilir ve bu da insanların daha kolay aşı olmak için ilçe sınırlarını geçmesine neden olabilir, diyor. Sağlık Güvenliği için.

Eyaletlerin eninde sonunda bu aşamalara kimlerin dahil edileceğini belirleyeceğini varsayarsak, insanların uygunluğunu gözden geçirmek için herhangi bir süreç olup olmayacağı da belirsizdir. CDC kurallarına göre, aşılama sağlayıcıları , öncelikli gruplar hakkında rehberlik de dahil olmak üzere, Aşılama Uygulamaları Danışma Komitesinden gelen tavsiyelere uymayı kabul ettikleri bir form sunmalıdır , ancak sağlayıcıların insanların bu gruplara ait olup olmadıklarını doğrulaması için ne kadar beklendiği açık değildir. hatta ne kadar iyi yapabildiklerini. Eğer bir birinci basamak sağlayıcısı ve içlerinden aşısı, bu olabilirElinizdeki tıbbi kayıtlarınıza erişebilecekleri için anlaşılır olun. Peki ya bir eczane? İlaçlarınıza bakarak potansiyel olarak uygunluğu doğrulayabilirler, ancak bu, tüm reçetelerinizin orada doldurulduğunu ve ilaçlarınızın tıbbi durumunuzu açıkça gösterdiğini varsayar – ve belki de her şeyden önce, ürpertici. Duke Üniversitesi’nde aşı politikası uzmanı olan Katie Greene’e göre, sağlık uzmanınıza danışmanın ötesinde, herhangi birinin durumunu doğrulamanın net bir yolu yok. Tüm bu bilgilere sahip merkezi bir veri deposu yoktur, bu nedenle sağlayıcılar, tıbbi durumunuzun kanıtını sağlamanızı istemeye zorlanacaktır. Greene, “Yaptıklarını görebildiğim en fazla şey bir formu doldurup tanıklık ettirmek” diyor. “Diyabetin olduğunu doğrulamayacaklar.”

Uzun süreli bakım tesislerinde yaşayanlara aşı sağlamak için federal hükümetle ortaklık kuran CVS, daha sonraki aşamalarda uygunluğu kontrol edip etmeyeceğiyle ilgili soruları doğrudan ele almadı, ancak eyalet kurallarına uymaya hazır olduğunu söyledi. Şirketin kıdemli kurumsal iletişim müdürü Michael DeAngelis, “Devletlerin öncelikli yönergeleri belirlemesi gerekecek, bu nedenle başlangıçta yalnızca belirli grupların mağazalarımızdaki aşılara erişme şansı var,” diyor. DeAngelis, 1a dışındaki gruplara yayılmanın zamanlamasının “tamamen spekülatif olduğunu, ancak bu Mart ayı kadar erken olabilir” diyor. (Başka bir federal ortak olan Walgreens, uygunluğu kontrol etmeyi bekleyip beklemediği de dahil olmak üzere aşı dağıtım planları hakkındaki sorulara yanıt vermedi.)

Adalja’ya göre, son salgın sırasında sağlayıcıların yaptığı aşağı yukarı budur. Bir kez H1N1 aşısı geç 2009 yılında kullanılmaya başladı , Bağışıklama Uygulamaları Danışma Komitesi de sağlık çalışanları, tıbbi koşulları insanlar ve hamile kadınlar gibi yüksek risk grupları aşı olmaya öncelik alması önerilir ve diledi insanlar almak aşılama risk faktörlerini kendi kendine bildirdi. Adalja, “Burada daha karmaşık olacak çünkü aşı için çok daha fazla talep olacak” diyor.

Sağlayıcılar veya yerel ve eyalet hükümetleri, insanları aşıya uygun olduklarında haberdar etmenin yollarını bulacaklardır, ancak bu son birkaç aydır salgın tepkisi herhangi bir gösterge ise, bu süreç muhtemelen basit olmaktan daha az olacaktır. Bireylerin nerede test edilebileceklerini (veya semptomlar olmadan veya doğrulanmış bir maruziyet olmadan test edilip edilemeyeceklerini ) veya iş operasyonları ve toplantılarla ilgili yerel kurallar dahilinde nasıl çalışacaklarını anlamaya düşmesi gibi , insanlar da muhtemelen etrafta dolaşmak zorunda kalacaklar. nasıl ve ne zaman aşılanabileceklerini bulmak için.

TEKNOLOJİDE POPÜLER
Satranç Oyuncularının Tümünün Erkek Olmasının Gerçek Sebepleri
Amerika’da COVID Aşısını İlk Yapanlardan biri olduğum konusunda bilgilendirildim. Kendimi Garip Hissediyorum.
COVID-19 Aşısı Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey Tek Bir Yerde
Yeni Bir Dava Spor Video Oyunlarında Varolan Bir Tartışmayı Ortaya Çıkardı
Bazı eyaletlerin salgından orantısız bir şekilde etkilenen gruplara ulaşmak için ön planları var – Siyahlar, Yerli, Latinler ve Asyalılar beyazlara göre COVID-19 nedeniyle ölme olasılıkları daha yüksek ve evsizlik yaşayan insanlar barınaklarda salgınlar gördü . Ancak ABD’deki genel sağlık bakımı durumu göz önüne alındığında , ne kadar zengin ve beyaz olursanız, aşıya hemen erişme şansınız o kadar artar. Süreç gerçekten de onur sistemine dayanıyorsa, onu oynamanın yolları olacaktır. Ama aslında önemli olacaksıranı bekle. Bu öncelik gruplarının, virüsün yayılmasını kontrol etmenin yanı sıra ölüm ve ıstırabı en aza indirmenin bir yolu olarak belirlendiğini unutmayın. (Evden çalışma ayrıcalığına sahip otuzlu yaşlarında biri olarak, en kısa zamanda aşı yaptırmayı ve ailemi ziyaret etmeyi çok isterim, ancak muhtemelen aşı için uygun olan son grupta olacağım.) Ve hatta birinci olmayanlar bile aşılanmak muhtemelen bazı faydalar sağlayacaktır; Aşılama, toplumdaki yayılmayı azaltacak ve günlük faaliyetlerimizi şu anda olduğundan daha az riskli hale getirecektir.

Federal hükümetin yeterli rehberliği ve iyi düzenlenmiş eyalet dağıtım planları ile ABD umarım aşı talebinin arzın çok üzerinde olduğu birkaç ay yaşayacaktır. O zamana kadar, aşı için haykıran uzun insan grubunu nasıl idare edeceklerine eyaletlerin karar vermesi gerekecek. Kates, “Biraz çalışma gerektiren bir alan” diyor.

Emrah Avcı {Emrah Avcı}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir