Elon Musk, Zam İsteyen Uzun Süreli Asistanını Neden Kovdu?

2014’ün başlarında – Mary Beth Brown’ın zam istemeye karar verdiği, ancak bunun Elon Musk ile 12 yıllık profesyonel ilişkisine son vereceğini asla düşünmediği zaman.

Brown, 12 yıldır günümüzün Tony Stark Elon Musk’ı için çalışıyordu. Her hafta Los Angeles ve Silikon Vadisi arasında gidip geldiği, gece geç saatlere kadar ve hatta hafta sonları çalıştığı için gerçekten çok çalıştı.

Musk’ın iki şirketteki (SpaceX ve Tesla) planlamasını idare eder, halkla ilişkileri yönetir ve genellikle Musk’ın ticari kararlar almasına yardımcı olur.

Musk’ın bir uzantısı gibiydi. En azından o böyle hissedecekti.

Ashlee Vance, kitabında “ Elon Musk: Tesla, SpaceX ve fantastik Gelecek için Görev ,” Bu hikayeyi söz ve böyle Brown açıklanan –

Brown – ya da herkesin dediği gibi MB – Musk’ın sadık asistanı oldu ve Iron Man’den Tony Stark ve Pepper Potts arasındaki ilişkinin gerçek hayattaki bir versiyonunu kurdu. Musk günde yirmi saat çalıştıysa, Brown da çalıştı. Yıllar boyunca Musk yemekleri getirdi, iş randevularını ayarladı, çocuklarıyla zaman ayarladı, kıyafetlerini seçti, basın talepleriyle ilgilendi ve gerektiğinde Musk’ı programa uyması için toplantılardan çıkardı. Sonuç olarak, Musk ile tüm çıkarları arasındaki tek köprü olarak ortaya çıkacaktı ve şirket çalışanları için paha biçilmez bir varlıktı.”

Ashlee ayrıca Brown’ın SpaceX’in ilk kültürünü geliştirmede olağanüstü bir katkısı olduğundan bahsetti, çünkü her ayrıntıya çok dikkat etti ve ofis etrafındaki havayı dengelemeye yardımcı oldu.

Böylece, 2014’ün başlarında Brown, büyük bir umutla Musk’a gitti ve zam istedi. Spesifik olmak gerekirse, SpaceX’in üst düzey yöneticilerine göre tazminat almak istedi.

Elon Musk’ın ona yanıt olarak ne söylediğini biliyor musunuz? Brown’a (onun yokluğunda) sorumluluklarının değerini anlaması için birkaç hafta izin almasını söyledi. Aslında Musk, Brown’ın kendisi için ne kadar vazgeçilmez olduğunu anlamak istiyordu.

“Ona dedim ki, ‘Bak, bence sen çok değerlisin. Belki de bu tazminat doğrudur. Ashlee’nin dipnotlarına göre Musk, iki haftalık bir tatile çıkman gerekiyor ve bunun doğru olup olmadığını değerlendireceğim” dedi.

Böylece Brown 2 hafta izin aldı ve Musk onun işini devraldı.

Brown’ın ofise geldiği iki haftadan sonra Musk ona artık onun hizmetine ihtiyacı olmadığını söyledi.

Musk’a göre , “Geri döndüğünde, ilişkinin artık yürümeyeceği sonucuna vardım. On iki yıl herhangi bir iş için iyi bir dönemdir. Biri için harika bir iş çıkaracak.”

Brown için gerçek bir şok oldu. Yani kimse zam istediği için kovulmaz, değil mi?

Kitapta Ashlee, bu belirsiz olayın SpaceX ve Tesla’daki insanları etkilediğini ve Musk’ın acımasız stoacılığı ve empati eksikliği hakkındaki irfan doğruladığını yazdı.

Musk, Brown’a aynı maaşla başka bir iş teklif ettiğini iddia etti, ancak Brown reddetti ve şirketten ayrıldı.

Şimdi soru şu: Musk, kendisi için her şeyi çok uzun bir süre boyunca doğru yapan uzun süreli asistanını neden kovdu? Bütün bunlar daha fazla para istemekle mi ilgiliydi? Ya da Musk’ın ilişkilerinin artık yürümediğinin ifadesi? Ya da Brown’ın on iki yıldır onunla çalışmasına rağmen Musk’ı yargılamayı/anlamayı başaramaması mı?

Brown’ın bakış açısından, Musk’ın sahip olduğu şirketlere yaptığı katkılardan emin olduğu ve bu nedenle Musk’ın kendisine ekibinde en iyi asker olarak davranmasını istediği açık.

Ancak, bu olayda, konuyu çok gerçekçi bir bakış açısıyla ele aldığı ve Brown’ın önceki tüm katkılarını göz ardı ettiği için gerçekten de Musk’ı yanlış anladı.

Böylece, sadece iki hafta içinde Musk, Brown’ın işinin artık gerekli olmadığını keşfetti. Yani Musk için – Brown vazgeçilmez olmayı başaramadı.

theladders.com’daki bu makale , ” Musk’un asistanını görevinden kovma kararına katılıyorsanız, zam istemeden önce kendinizi olabildiğince vazgeçilmez hale getirmenin önemini öğretir. Öte yandan, asistanın yanında yer alırsanız, düşük ücret ve değer düşüklüğü ile yıllara gitmemek için değerli bir hatırlatma.”Düşük maaş ve değer düşüklüğü ile yıllara gitmemek için değerli bir hatırlatma.”

25 Ağu 2015 tarihinde Justine Musk, Elon miski eski karısı, Quora’daki yayınlanmıştır onu profillerini doğrulamış gelen,  Mary Beth Brown biz on üç yıl önce LA oniki ya da (Elon taşındı kısa bir süre sonra Elon için çalışmaya başladı ve hala evli sonra). MB, Elon’un istisnai ve özverili bir çalışanıydı ve kişisel düzeyde ilgilenmesi çok hoştu. Hayatını işine ve ailemize adadı ve ayrıldığı haberi benim için bir şoktu.

Görünüşe göre (Elon hakkındaki kitabı yazan Ashlee Vance’e göre), MB zam istedi. E ona SpaceX için gerçekten kritik olsaydı, onun yokluğunda (veya bu yönde bir şey) çalışamaması gerektiğini söyledi. Bu hipotezin değerini test etmek için 3 haftalık bir deney önerdi. Bu bana, yıllar önce, Kanada’daki ailemle yaptığım bir haftalık ziyaretten döndükten sonra bana söylediği benzer bir şeyi hatırlattı – yokluğumda hayatının oldukça sorunsuz işlediğini. Beceriksiz bir ev yöneticisi olduğumu bilmeme izin veriyordu. (Yanlış değildi.) MB’nin SpaceX’ten ayrılmasının ardında duyduğum farklı hikayeler arasında beni en çok etkileyen hikaye bu. (Her ne kadar MB ile bağlantılı olarak ‘yetersiz’ kelimesini *asla* kullanmasanız da!)

MB nerede olursa olsun ve her ne yapıyorsa, umarım hayatı muhteşemdir. O ve ben her zaman aynı tarafta olmadık, ama bu olağanüstü kadına büyük saygım var – ve her zaman olacak -.

Brown’ın kovulması anekdotu Elon Musk tarafından yalanlandı.

11 Ağustos 2017’de tweet attı , “Tüm sahte anekdotlar arasında beni en çok bu rahatsız ediyor. Ashlee bu hikayeyi benim veya asistanım tarafından asla yayınlamadı. Bu tamamen saçmalık.”

Ayrıca, “Mary Beth on yıldan fazla bir süredir harika bir asistandı, ancak şirket karmaşıklığı arttıkça, rol tek bir genel uzmana karşı birkaç uzman gerektiriyordu .”

Musk’ın yanlış yapamayacak bir aziz olduğunu düşünenler için – size söylemeliyim ki, gerçekte, Musk – diğer tüm hardcore iş adamları gibi – aynı fikirde olmayan veya yoluna çıkan insanları acımasızca kovuyor (yeni bir kitaba göre, Power Play : Tesla, Elon Musk ve Tim Higgins tarafından Yüzyılın Bahisi ).

Asıl sebep ne olursa olsun, bence anekdot bize bazı değerli dersler veriyor. Katkımızın gözden kaçtığı şirketlerde çalışmamalıyız. Yine, işimizi (veya patronumuzu) hafife almamalıyız.

Çünkü şirkette kaç yıldır çalışıyor olursanız olun veya yönetime ne kadar yakın olursanız olun, her an değiştirilebilirsiniz . Şirketler sadece yüksek maaşlı yaşlı çalışanları kovmayı ve onları daha az paraya sahip gençleri ile değiştirmeyi seviyor.

Acı gerçek bu. Bu yüzden bunu aklınızda bulundurun ve kişisel hayatınıza çalıştığınız şirketten daha fazla önem verin.

Ve elbette, zam istemeden önce patronunuza bunu neden hak ettiğinize dair en az bir düzine (çok değilse) neden vermeyi unutmayın. Ayrıca, zam talep etmeniz gereken şirketlerde çalışmamak daha iyidir .

Okuduğunuz için teşekkürler!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*