Facebook Hissedarları Şifreleme Planını Engellemeye Çalışıyor

Facebook’un 2020 yıllık hissedarlar toplantısının ana konusu Covid-19 salgını olacak, ancak yatırımcılar yine de önlemlere oy verebilecek ve yönetim planlarını duyabilecekler.  Facebook, internette çocuk istismarı ile mücadelede lider olduğunu iddia ediyor. Şirketin oy haklarının çoğu Facebook’un kurucusu ve genel müdürü Mark Zuckerberg ve az sayıda diğer yöneticiler tarafından kontrol ediliyor. Mark Zuckerberg ,”İnsanların özel mesajlarını bilgisayar korsanlarından ve suçlulardan korumak için uçtan uca şifrelemeyi genişlettikçe, çocukları güvende tutmak için sektörümüze liderlik etmeye kararlıyız” dedi.

Facebook’un bu seneki yıllık hissedar toplantısında yatırımcılar, firmanın uçtan uca şifreleme planlarını erteleme teklifine oy verecekler. Firma, gizliliği korumak için ölçüyü mesajlaşma platformlarında varsayılan seçenek yapmak istediğini söylüyor. Ancak aktivist hissedarlar bunun Facebook’ta çocuk istismarını tespit etmeyi neredeyse imkansız hale getireceğini söylüyorlar. Grup, şirketin yönetim kurulu riski daha ileri derecede inceleyene kadar hamleyi ertelemesini istiyor. Proxy Impact’in kurucusu olan Michael Passoff ise, “Hissedarlar olarak gizliliğin bir sosyal medya şirketi için önemli olduğunu biliyoruz, ancak Facebook’ta neredeyse tespit edilemeyen çocuk cinsel istismarının yepyeni bir akışı ortaya çıkarmak pahasına olmamalı.” diye konuştu.

Daha Fazla Şifreleme Planları

Mark Zuckerberg, firmanın uçtan uca şifrelemeyi Facebook, Messenger ve Instagram gibi sosyal medya uygulamalarında mesajlaşma da dahil olmak üzere tüm mesajlaşma hizmetleri için temel güvenlik seviyesi yapmasını istediğini söyledi. Ancak bir zaman çizelgesi koymadı ve birçok mühendis, bunun birkaç yıl alacağını düşündü. Bu girişim, metinler ve görüntüler dahil olmak üzere tüm mesajların dijital olarak gizlendiği anlamına geliyor, böylece Facebook’un kendisi değil, yalnızca gönderen ve alıcı bunları anlayabilir. Facebook’a ait olan neredeyse hepimizin kullandığı  WhatsApp’ın zaten böyle bir güvenlik seviyesi var. Habere göre Facebook ve instagram da artık daha güvenli mesajlaşmaya sahip olacak.Gün içinde bir çok kez kullandığımız bu platformların bizlerin özel mesajlarını saklı tutuyor olması ve gizliliğe önem vermesi oldukça sevindirici nitelikte bir haber.Tüm bu girişimler Mark Zuckerberg’in,”İnsanların özel mesajlarını bilgisayar korsanlarından ve suçlulardan korumak için uçtan uca şifrelemeyi genişlettikçe, çocukları güvende tutmak için sektörümüze liderlik etmeye kararlıyız”  sözünü destekler niteliktedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir