Kategoriler
Haber

Fitbit’in yeni Charge 5 giyilebilir ürünü biraz daha az egzersiz yapmanızı istiyor

Çarşamba günü, Fitbit en son giyilebilir fitness cihazı Charge 5’i tanıttı. Yükseltilmiş cihaz, renkli bir ekrana ve atriyal fibrilasyonu tespit edebilen bir elektrokardiyogram ve elektrik sinyalleri yoluyla stresi tespit eden bir elektrodermal yanıt izleyiciyi içeren bir dizi yeni sensöre sahip . cilt. Her iki sensör de Fitbit Sense’de piyasaya sürüldü . En önemlisi, yine de, Charge 5, sağlık giyilebilirliğine yeni bir metrik ekliyor: Günlük Hazırlık. Puanlama sistemi ve beraberindeki fitness önerileri, antrenmandan çok toparlanmayı vurgular.

Günlük Hazırlık Skoru, vücudunuzun egzersiz yapmaya ne kadar hazır olduğunun ve hangi kapasitede olduğunun bir ölçüsüdür. Kullanıcıları sadece egzersizleri kaydetmek yerine daha bütünsel bir sağlık rejimi için çabalamaya teşvik eden bir stratejiyle çok uyumludur (muhtemelen fitness giyilebilirlerini günlük yaşamla daha alakalı hale getirmenin ve arkada kalma olasılığının daha düşük olması için bir yol olarak). çekmeceden). Bu durumda Fitbit, iyileşme anlamına gelen “bütünsel” alıyor.
Fitbit ürün pazarlama müdürü Laura McFarland, “Konu fitness özelliklerine geldiğinde, kullanıcılarımızın ek rehberlik aradıklarını gördük” diyor. “Vücudum için yapmam gereken en iyi şeyler nelerdir ve bu belirli [aktiviteleri] ne zaman yapmalıyım?” Günlük Hazırlık Puanı, Charge 5 ile birlikte Fitbit’s Sense, Versa 3, Versa 2, Luxe ve Inspire 2 cihazlarında mevcut olacak.

Yalnızca Premium aboneler için olan özellik, egzersizin vücut üzerindeki etkisini anlamak için “Eğitim Impulse” veya TRIMP adı verilen mevcut bir yöntem üzerine kuruludur. Temel hesaplama, nasıl puanlandığına dair küçük farklılıklar olsa da, insanların antrenman için harcadıkları süreyi kalp atış hızlarıyla çarpar. Fitbit’in yeni Günlük Hazırlık Puanı bu fikri alır ve hazır olup olmadığınıza dair yeni bir anlayış oluşturmak için birkaç veri noktası daha ekler. Algoritma toplam uykuya, uyku sırasındaki kalp atış hızı değişkenliğine ve önceki günkü aktiviteye bakarak vücudunuzun, örneğin yüksek yoğunluklu bir interval antrenman antrenmanı yapmaya yetecek kadar iyileşip iyileşmediğini değerlendirir. Değilse, giyilebilir cihaz, yoga gibi daha hafif bir egzersiz veya köpük rulo üzerinde kaslarınıza masaj yapmanızı önerebilir. Fitbit’e göre,
Tek başına, TRIMP bir kişinin çok az mı yoksa çok mu antrenman yaptığını belirlemede iyidir. Ancak spor salonunda nasıl davrandığınızı hesaba katmaz. Bu yüzden Fitbit daha fazla girdi ekledi. McFarland, “[Kalp atış hızı değişkenliği] hastalığın başlangıcına, beslenme faktörlerine ve vücudunuzda meydana gelebilecek diğer suşlara -stres ve ardından uykuya bakar, çünkü uyku eksikliği fizyolojik olarak egzersize hazırlığınızı da etkileyebilir.” açıklar. Örneğin, bir geceyi yoğun bir şekilde içtiyseniz, uyurken kalp atış hızı değişkenliğinizde ortaya çıkacaktır. Uygulama, kullanıcılara puanlarının neden böyle göründüğüne dair fikir verecektir.

Skora ek olarak, Fitbit uygulaması bir dizi egzersiz sunar. Hazır olma spektrumunda düşük puan alsanız bile, uygulama, aktif esneme gibi iyileşmenize yardımcı olabilecek aktiviteler önerecektir. McFarland, “Hiçbir şey yapmamanızı istemiyoruz” diyor. Ayrıca kullanıcılara bir hedef “aktif bölge” veya kullanıcıların kişisel maksimum kalp atış hızlarında harcamaları gereken bir süre verir.

Günlük Hazırlık Puanına ek olarak The Charge 5, elektrodermal sensörü aracılığıyla stres takibini de ekler. Fitbit uygulamaları, cildinizdeki iletkenlik değişikliğine bağlı olarak ne kadar stresli olduğunuzu değerlendirir. Premium aboneler, Fitbit ve Calm’ın ilk kez ortak olduğu Calm’dan meditasyon uygulamaları da alacak. (Fitbit, yaklaşık bir milyon Premium abonesi olduğunu söylüyor.) Charge 5 ayrıca GPS izleme ve tahmini maksimum oksijen alımının yanı sıra Les Mills, Daily Burn, Obe ve Barre3’ten egzersiz programları ile birlikte gelecek. önceki nesil Şarj.

Eklenen sensörlerle, şu anda 179 $ ‘dan ön sipariş vermek için mevcut olan Charge 5, Fitbit’in 250 $ ‘lık Sense akıllı saati ile oldukça rekabetçi. Şimdi ikisi arasındaki temel fark, Sense’in Apple Watch ile rekabet etme çabasıyla telefon görüşmeleri yapabilmesi ve benzer verimlilik odaklı diğer görevleri yerine getirebilmesidir. Ancak yeni sahibi Fitbit ve Google, uzun süredir giyilebilir pazara hakim olan Apple Watch ile daha yoğun bir şekilde rekabet etmeye hevesli.
Google , Fitbit’i satın alma işlemini Ocak ayında tamamladı . Artık pek çok kişi, Google’ın Wear OS yazılımını çalıştıran vaat edilen Fibit cihazlarının piyasaya çıkmasını endişeyle bekliyor . Bu arada The Charge 5, Fitbit’in nereye gittiğine dair bir fikir veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir