Hırsızları Yakalamada Yeni Yöntem: Drone!

Drone, teknolojik açıdan insansız bir uçaktır diyebiliriz. Drone’ lar resmi olarak insansız hava araçları (İHA) veya insansız uçak sistemleri (UAS) olarak bilinir. Drone, yerleşik sensörler ve GPS ile birlikte çalışan, uzaktan kontrol edilebilen ve bağımsız uçabilen bir robottur.
Droneların gerçekte asıl amacı uçaksavar hedef uygulamaları, istihbarat uygulamaları gibi ordu ile ilgili alanlarda kullanılmaktı. Dronelar artık arama ve kurtarma, gözetim ve denetim, trafik izleme, hava izleme ve yangın söndürme, fotoğrafçılık, düğün ve tanıtım videolarının oluşturulması, tarım, teslimat gibi çok çeşitli sivil alanlarda da kullanılmaktadır.
Hırsızları yakalamak için Çanakkale’de ilk kez drone kullanıldı. Çanakkale’de polisler sokağa çıkma kısıtlaması olmasına rağmen sokakta motorsiklet ile kaçan iki kişiyi drone ile tespit ettiler. Asayişin dur emrine uymayan iki motosikletli için polis ekipleri devreye girdi. Drone yardımı ile havadan adım adım yakın takibe alınan hırsızların metruk bir binaya girdiği belirlendi. Drone’ dan hırsızların hangi eve girdiği bildirildi. Polis ekipleri binayı sardılar ve suçluları böylelikle yakalamış oldular. Her ikisi de suçlarını itiraf ettikten sonra gözaltına alındı. Her alanda çeşitli faydalar sağlayan drone böylelikle hırsızları yakalamak için emniyet güçleri tarafından da kullanılmış oldu. Yeni bir yöntem olarak kabul edilen drone ile hırsız ve suç tespiti daha çok kullanılacağa benziyor. Maliyetinin az olması ve daha pratik çözümler üretmesi açısından droneler gelecekte emniyet güçleri tarafından tercih edilen bir araç haline gelecektir. Bu da drone araçlarının kullanım alanını daha da genişletecektir.
Drone Özellikleri ve Diğer Kullanım Alanları
Dronelar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok sayıda teknolojik bileşen içerir:
Elektronik Hız Kontrolörleri (ESC), motorun hızını ve yönünü kontrol eden bir elektronik devre.
Uçuş kontrolörü
GPS modülü
Pil
Anten
Alıcı
Kameralar
Ultrasonik sensörler ve çarpışma önleme sensörleri dahil sensörler
Hızı ölçen ivme ölçer
Rakımı ölçen altimetre
Drone; eğlence, fotoğrafçılık, ticari ve askeri kullanımlar da dahil olmakla birlikte pek çok sektörle ilgilidir. Birçok kullanım amacı bulunmaktadır. Bunlardan bazılar:
Fotoğraf ve video çekimi (Reklamcılık)
Hava çekimleri
Video Klipler
Taşımacılık
Arama Kurtarma
Emniyet Güçleri ve insan güvenliği
Kargo ve ulaştırma
Tarım
Çiçek Dölleme
Gezegen Bilimini İnceleme vb. birçok alanda dronelar kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir