Huawei’de Youtube’un Yerini Alacak Yeni Hizmet

Bilindiği gibi ABD’ nin Çin’e uygulamış olduğu ambargo nedeniyle, yeni Huawei akıllı telefonlarda artık bir Youtube uygulaması olmayacak. Bu ambargoda Youtube başta olmak üzere tüm Google uygulamalarından mahrum kalan Huawei, kendi için alternatif arayışında! Kendi başının çaresine bakmaya karar veren Huawei, Youtube’a alternatif bir platform buldu. Çinli akıllı telefon üreticisi Huawei ve Fransız video sağlayıcısı dailymotion, gelecekte iş birliği yapacaklarını açıkladı. Gelecekte, yeni Huawei akıllı telefon kullanıcıları, doğrudan Huawei video uygulamalarında Dailymotion portalından videolara erişebilecekler.
Dailymotion, Youtube’dan sonra ikinci en büyük video portalıdır. Ancak kullanıcı sayısı açısından ABD şirketinin çok gerisindedir. Bilgilere göre Dailymotion’ın dünya çapında 250 milyon kullanıcısı var, ancak YouTube’un 2 milyar kullanıcısı var. Huawei ile Dailymotion arasındaki bu iş birliği, mevcut Huawei Video uygulamasını geliştirmeyi amaçlıyor. Ayrıca, aynı API’lar kullanılarak her iki platformda da aynı içeriğin görünmesi sağlanacak. Bu ortaklık ayrıca videolardan reklam ve para kazanma çözümlerini de geliştirmeyi hedefliyor. Dailymotion, YouTube gibi kendi para kazanma sistemine sahiptir. Videolar ne kadar popüler olursa, içerik oluşturucularına o kadar çok para getiriyor.
Yeni Huawei akıllı telefonların sahipleri telefonlarında YouTube uygulaması olmadan da Youtube’a erişebilirler. Youtube hizmetini tarayıcılarında kolaylıkla kullanabilirler. Bunun için bir uygulama yüklemek zorunda değiller. Youtube, Google Haritalar ve Play Store’un aksine, önceden yüklenmiş olan bir uygulaması olmadan da kolaylıkla erişilebilir bir platformdur. Yani kullanıcıların hala Youtube’ a erişebileceklerini belirtmekte fayda var.
Huawei ile Dailymotion arasındaki bu anlaşmanın tüm detayları bilinmezken, Dailymotion uygulamasının Huawei cihazlarda kullanılan ana uygulama olarak kalması planlanıyor. Huawei cihazlardaki videolar içine dahil edilmesi planlanan Dailymotion, Huawei’nin Google karşısında yeni kozu olacak.
Ne Olmuştu?
ABD ile Çin arasındaki teknoloji savaşında yeni bir tırmanış belirmişti. Amerika, Çin markası Huawei’e karşı adeta savaş açmış ve gücünün sınırlarını gösteriyor. Ülke Huawei ürünlerine ambargo uygulamakla kalmıyor aynı zamanda kamu kurum ve kuruluşlarının Huawei ile iş birliği yapmasını yasaklıyor. Böyle olunca Amerikalı özel firmalar bile Huawei ile iş birliği yapmaya çekiniyor. ABD son olarak Youtube uygulamasının Huawei cihazlarda yüklü olmayacağını ve ambargo uyguladığını açık açık belirtmişti. Bu ambargo karşısında direnmeye devam eden Çin, Youtube yerine geçecek yeni alternatifler aramaya koyuldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir