İha Teknolojisinin Son Ürünü Akıncı

İha teknolojisi günümüz ülkelerini savunma sanayi alanında kullandığı vazgeçilmez cihazlardır. Yakın zamanda ilk uçusunu yapan Akıncı sihası hepimizi gururlandırdı. Ülkemiz bu alanda sıkıntılı günler yaşasada şuan altın çağını yaşamaktadır. Ülkemizde bu alanın gelişiminde en büyük payı tartışmasız sayın Selçuk BAYRAKTAR’ a aittir. Ülkemizde İha serüveninin gelişimini birazda Bayraktar firmasının çalışmalarını baz alarak anlatacağız.
İha cihazları ilk olarak Amerika’da ortaya çıkmakla birlikte ülkemizde ilk adımları 2000 yıllarında Baykar firmasının AR-GE çalışmaları ile başladı. O yıllarda imkanlar belkide şimdi olduğu gibi değildi ama yılmadan çalışıldı ardından birbirini izleyen yıllarda özgün yazılımlar geliştirilerek İha’lar için altyapılar oluşturuldu. 2006 yılında mini İha’lar ile bu alanda büyük adımlar atıldı ve yeni bir döneme girildi. 2007 yıllarında taktik ihaların yani şu anki sihaların temelleri atıldı. 2012 yılına kadar 5 yıllık süreçte çeşitli çalışmalar yapılarak taktik iha projesinin üretim aşamasına gelindi. Birkaç gün önceki Akıncı hava aracımızın başaralı uçuşu bu sektörde yeni bir kilometre taşı olma yolunda önemli bir girişime imza attı.
İha Teknolojisini Önemi
İha teknolojisi birçok kritik operasyonlarda ve bölgelerde kullanılmaktadır. İnsansız olmalarından dolayı olumsuz sonuçlarda can kaybını önlemektedir . Maliyetleri insanlı uçaklara nispeten azdır bu yüzden daha hesaplıdır. Şuan sınırlarımızı gözleyen gözler onlardır. Düşük yakıt masrafları sebebiyle sınır bölgelerini 7/24 gözleyerek büyük bir güvenlik sağlamaktadırlar. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı gibi birçok önemli harekatlarda ordumuzun adeta gören gözü oldular. Uçaklarımızın giremediği bölgelerde hedefleri tam ortasından vurarak büyük başarı gösterdiler. İhalar askeri alan dışında sosyal hayatta da kolaylıklar sağlamaktadır. Korona virüsün hakim olduğu şu günlerde kargo şirketleri ve yemek şirketleri teslimatlarda dronları kullanmaktadır. Ayrca ihalar yani dronlar insanların eğlence amaçlıda kullanmaktadırlar veya google gibi şirketler navigasyon haritaları için drone cihazları ile çekim yapmaktadır.
İha teknolojisi özellikle savunma sanayinin bel kemiğini oluşturmaktadır. Gelecekte robot askerlerin olacağını varsayılmaktadır böylelikle ihalar için geleceğin vazgeçilmez oyuncakları olacağını söylenebilir. Akıncı gibi teknolojilerin daha da artması ülke yararına olacaktır çünkü ihalar günümüzün en önemli silahlarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir