Netflix’in Abone Sayısında 16 Milyonluk Artış

Tuvalet kağıdı. Konserve ürünleri. Kolonya. Netflix? Koronavirüs döneminde insanlar karantinadayken Netflix son yılların en büyük abone artışını yaşadı. Pandemi döneminden en az etkilenen Netflix, Ocak ve mart aylarında abone sayısına 16 milyonluk bir rekor ekledi.
Dünya yeni bir dönemle karşı karşıya. Çin’in Wuhan kentinde çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs yaşam tarzımızı tamamen veya kısmen etkisi altına aldı. Zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmayıp evde kalmayı tercih eden insanlar evde vakit geçirmenin yollarını aramaya başladı. Bunun için Netflix en iyi ve en kısa yol olarak görünüyor. Neredeyse her sektörü etkileyen bu virüs insanların karantinada olmasıyla birlikte Netflix’in abone sayısında 16 milyonluk artışa neden oldu. Nedenini tahmin etmek zor değil. Neredeyse tüm cihazlarda izlenebilen dipsiz bir film ve dizi deposu olan Netflix, ıssız bir adada mahsur kalan kişi veya bir salgın sırasında evde sıkılan insanlar için harika bir hizmet.
Covid-19 diğer adıyla koronavirüs, tüm insanları etkileyen ölümle sonuçlanabilen ve solunum yetmezliğine sebep olan bulaşıcı bir hastalıktır. Bilinen kesin bir aşısı bulunamamakla beraber hızla yayılabilen koronavirüs insanları evlerine hapsetti. Günlerdir evlerinde sıkılan insanlar Netflix’e abone olmaya başladı. Netflix, film ve dizi dağıtımı ve yapımcılığı alanında hizmet veren Amerikan kökenli bir kuruluştur. 1997 yılında Kaliforniya’da Reed Hastings ve Marc Randolp kurulmuş ve kısa sürede popüler hale gelmiştir. Netflix kelimesini açacak olursak -net- ve -flicks- kelimelerinin birleşiminden oluşur. “Net” internet ve “flicks” filmler demektir. Dünya genelinde covid-19 salgını nedeniyle eve kilitlenmeler artmıştır. İnsanlar evde eğlenmek istediklerinden abone sayılarında son 3 ayda büyük bir artışın meydana geldiğini söyleyen Netflix, yeni kayıtlarını neredeyse iki katına katladı.
Netflix, dünyanın en büyük eğlence hizmetlerinden biri haline gelirken 182,8 milyonluk aboneye sahiptir.
Netflix’de En Çok İzlenenler
Türkiye’ de pandemi döneminde sinema salonlarının da kapalı olmasıyla Türk yapımı vizyon gören veya görmeyen filmler Netflix’de seyircileriyle buluştu. Son iki aylık sürede 7. Koğuştaki Mucize, Bir Aşk İki Hayat, Recep İvedik 6, Çat Kapı, Aykut Enişte gibi filmler Netflix ‘de en çok izlenen filmler arasında yer aldı.

One thought on “Netflix’in Abone Sayısında 16 Milyonluk Artış

  • 31/05/2020 tarihinde, saat 08:34
    Permalink

    Özellikle evde kalınan bu dönemde böyle bir artış olması çok normal. Kaliteli içeriklerin olduğunu da düşünürsek gayet başarılı.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir