Sosyal Mesafeye Dikkat Eden Robotlar

Sosyal mesafe kavramı artık günümüzde yeni bir anlam kazandı. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkıp tüm dünyaya yayılan korona virüs yaşam tarzımızı da kısmen ya da tamamen değiştirdi. Yüzlerce insanın ölümüne sebep olan bu bulaşığı hastalığa bilim insanları çare aramakta. Fakat tam anlamıyla covid-19’u yenecek bir aşı bulunmuş değil.

Yüksek ateş, öksürük gibi semptomlarla başlayan korona virüs ağır solunum yetmezliğine kadar gidebiliyor. Şimdiye kadar birçok insan hayatını kaybetti, birçoğunun ise hastanede tedavisi devam ediyor. Ülkeler bu virüs için çeşitli önlemler aldı. Uzmanların uyarısına göre damlacık yoluyla bulaşan bu hastalıkta sosyal mesafe çok önemli. Sık sık elleri yıkama, dezenfektan kullanma, maske ve eldiven takma da bu tedbirler arasında. Eldiven ve maske kullanıp, sosyal mesafeye dikkat ettiğimizde korona virüsün bulaşıcılık riski %2 ye kadar düşüyor. Sosyal mesafe kurallarına dikkat etmek için Güney Kore’de sosyal mesafeye dikkat eden robot baristalar üretildi. Yeni normale uyum sağlamak için kafelerde robot baristalar hizmet vermeye başladı.

Dünyayı etkisi altına alan covid-19 hayatımıza “sosyal mesafe” diye bir terim kattı. Son zamanlarda sık sık duyduğumuz ve hala da duymaya devam edeceğimiz sosyal mesafe kavramına ülkeler farklı çözümler üretmekte. Ürettiği robot baristalar ile Güney Kore yeni normale en iyi uyum sağlayan ülkelerden biri oldu. Bu robotlar çevik ve hızlı hareketlerle kafelerde insanlara hizmet veriyor ve sosyal mesafeye uyum sağlıyor. Aynı zamanda sesli mesajlarla iletişim kurarak uyarılarda bulunuyor.

Robot Baristanın Özellikleri

Barista robotlar Güney Kore’de devlet tarafından yönetilen bir bilim endüstrisi ile birlikte Vision Semicon tarafından üretiliyor. Bu sistemde siparişten teslime kadar hiçbir şekilde insan eli değmiyor. Her şey robotların tekelinde. Bu robotlar akıcı ve hızlı bir şekilde hizmet veriyor ve sosyal mesafe kurallarına dikkat ediyor.

Kahve yapmak için robotik kolunu kullanan robot barista 60 faklı kahve yapabiliyor. Hazırladığı kahveleri müşterilerin masasına kadar götürebiliyor. Müşterilerin toplu siparişlerini de gayet hızlı teslim eden bu robotlar 6 tane siparişi 7 dakika gibi kısa bir sürede teslim ediyor. Üretici firma bu robotları yıl sonuna kadar 30 farklı kafe için tedarik etme planları kuruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir